5 راهکار برای سبک سازی کیف دانش آموزان

5 راهکار برای سبک سازی کیف دانش آموزان

پدر و مادرها حتماً بخوانند

5 راهکار برای سبک سازی کیف دانش آموزان

پیشنهاد ما به آموزش و پرورش این بود و هست که برای سبک سازی کیف دانش آموزان، چند کار ساده را انجام دهند:
- از حجم کتاب های درسی بکاهند؛ دیگر زمان آن رسیده است که آقایان و خانم های مسؤول در آموزش و پرورش این نکته ساده را بفهمند که بچه های ما به این همه متن نیاز ندارند. واقعاً چه نیازی هست سرمایه کشور را صرف این کنند که بچه ها، چیزهایی را حفظ کنند یا موقتاً یاد بگیرند و بعد از امتحان، به زباله دانی بریزند؟!
- دستکم برخی کتاب ها را با کاغذ سبک (بالکی) چاپ کنند.
- کتاب های حجیم را در 2 یا سه جلد چاپ کنند؛ مثلاً کتاب 200 صفحه ای در سه جلد 70 - 60 صفحه ای منتشر شود و دانش آموز، هر فصل یکی را به مدرسه ببرد.
- از حالا برای جایگزینی کتاب های درسی با تجهیزات رایانه ای برنامه ریزی کنند. 
ما به عنوان والدین باید دست به کار شویم و بخشی از کم کاری آنها را جبران کنیم:
1 - مهم ترین کار این است که خودمان کتاب های حجیم را به دو یا سه جلد تقسیم و آنها را مجلد کنیم، مثلاً یک کتاب 200 صفحه ای را به سه بخش تقسیم و جدا جدا مجلد ( مثلاً سیمی) کنیم. این کار دو فایده دارد؛ اول این که وزن کتابی که بچه ها به مدرسه می برند کم می شود و دوم این که به همین ترتیب می توانیم دفترهای کم حجم تری برای هر بخش بخریم. ( دانش آموز به جای یک کتاب 200 صفحه ای و یک دفتر 200 صفحه ای برای آن، یک کتاب 60 صفحه ای و یک دفتر 60 صفحه ای را حمل می کند. حال این عدد را ضربدر در کل کتاب هایی که باید هر روز حمل شوند بکنید تا مشخص شود تا چه اندازه وزن کیف، کمتر می شوند.)
2 - دفترهایی که دارای جلدهای ضخیم و در نتیجه سنگین تر هستند، را نخریم.
3 - اگر امکانات مدرسه اجازه می دهد و برایمان هم ممکن است، برای بچه ها، دو سری کتاب بخریم تا مجبور به حمل هر روزه آنها نباشند. این کار، قطعاً هماهنگی مدرسه و توجیه معلمان را می طلبد.
4 - در خرید وسایل مدرسه مانند کیف،جامدادی، قمقمه و ... وزن شان را در نظر بگیریم و حتی الامکان سبک ترین ها را بخریم. یادمان نرود که جمع همه این ها باعث سنگینی "بار" روزانه بچه ها می شود.
5 - و چند نکته تکمیلی: کیف هایی بخریم که دو بند برای انداختن بر روی دو شانه داشته باشند. کیف چرخدار سبک هم خوب است. روش صحیح حمل کیف را بیاموزیم و به بچه هایمان یاد دهیم. به آنها تاکید کنیم که هرگز وسایل اضافی به مدرسه نبرند. نرمش های ساده مربوط به شانه و کمر را با فرزندان مان کار کنیم.
  • 2 مهر 1396
  • نویسنده: nashrnet
  • تعداد نمایش ها: 453
  • نظرات: 0
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
چاپ

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

تبلیغات