کوله خاس

کوله خاس

کوله خاس را بشناسیم !

کوله خاس چیست؟! آیا خواص و مضرات آن را می شناسید؟! و… از قبیل سوالاتی است که در این مطلب پاسخ داده خواهند شد.

در مناطق شمال ایران که این گیاه انتشار دارد با نام های محلی مختلفی شناخته می شود. در مازندران جز-جیز در لاهیجان کوله خاس، در اطراف رشت کوله خاس و کول کیش، در آستارا هس و در طوالش چوشت و چشت، در کتب طب سنتی با نام آس بری و مورداسفرم آمده است. به عربی آن را رند و ریحان القبور می نامند.
مشخصات کوله خاس را بدانیم :

کوله خاس گیاهی است چند ساله بوته ای شکل همیشه سبز با شاخه های چوبی سبز رنگ که بلندی آن 50- 60 سانتیمتر است. برگ های آن که انشعابات کوتاهی از گیاه است و به شکل برگ در آمده، پهن، نوک تیز، مثلثی و سبز رنگ است. این گونه برگ ها را در گیاه شناسی اصطلاحا کلادود گویند. گل های آن کوچک به رنگ سبز کم رنگ و خوشبو که قسمتی که از دم گل آن ها به کلادود ها چسبیده است در وسط آن ها قرار دارد.
معرفی گیاه کوله خاسمیوه ی آن کروی، گوشت دار کوچک به رنگ قرمز مرجانی است. ساقه زیرزمینی و ریشه گیاه که بیشتر به عنوان دارو مستعمل است پس از خشک شدن به رنگ خاکستری مایل به زرد پوشیده از ریشک ها و به قطر چند میلی متر در بازار عرضه می شود.
این گیاه در قسمت وسیعی از مناطق مختلف انگلیس، فرانسه، سایر نواحی اروپا و در ایران انتشار دارد. در ایران در ارتفاعات کمتر از 1000 متر جنگل های شمال ایران و در دره های مرطوب کنار دریای خزر، گرگان، بندر گز، لاهیجان، اطراف رشت،طوالش و آستارا به طور خودرو دیده شده است که می روید.

  • 28 بهمن 1397
  • نویسنده: nashrnet
  • تعداد نمایش ها: 456
  • نظرات: 0
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
چاپ

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

تبلیغات