آشنايي با چالش مطالعه محمد بن راشد حاکم دُبی

آشنايي با چالش مطالعه محمد بن راشد حاکم دُبی

هفته گذشته آيين اختتامیه دومين مسابقه چالش مطالعه_کتب_عربی با اهدای جايزه يک_میليون_دلار ی به مدرسه الايمان از بحرين به عنوان برترین مدرسه و اهدای لقب قهرمان اين طرح به دانش آموز فلسطینی عفيف رائد در دبی برگزار شد.
1. اين چالش با هدف ايجاد نهضت مطالعه کتاب ميان دانش آموزان کلاس اولی ها تا کلاس دوازدهم مدارس کشورهای عربی، دانش آموزان عرب در کشور های ديگر و دانش آموختگان ادبيات عرب است، طرحی که سال گذشته از سوی شيخ محمد بن راشد حاکم دبی آغاز شد مبنی بر مطالعه 50 مليون کتاب عربی توسط بيش از یک مليون دانش آموز در پنج مرحله می باشد. (هر دانش آموز 50 کتاب در طول سال تحصیلی) که پس از پايان هر مرحله خلاصه کتاب های مطالعه شده نوشته و طبق ساختاری منظم و مسابقه‌ای به مرحله های مدرسه ای،منطقه ای،کشوری سپس فينال دبی تقسیم می شود.

2. آغاز اين طرح با شروع سال تحصیلی از2016 صورت گرفت که در آن سال سه مليون و 500 هزار دانش آموز در آن شرکت کردند و امسال نیز هفت مليون و 400 هزار نفر از 15 کشور شرکت داشتند. 
نکته قابل تأمل در استقبال میلیونی از اين چالش اينجاست که با توجه به کاهش سرانه مطالعه کتاب در جهان امروزی که غرق در دنیای مجازی است اما این طرح توانسته که در اوج فعاليت شبکه های اجتماعی موفقیتی چشمگير کسب کند.
3. امشب شيخ محمد بن راشد حاکم دبی اعلام کرد که اين چالش به صورت جهانی در بيشتر کشورها برگزار خواهد شد و همه مردم عرب ساکن در سراسر کشورها را دعوت به مطالعه کتب عربی کرد.
کشيدن یک چالش علمی در درون کشورهای ديگر و مشارکت میلیونی در مطالعه کتاب، نشان از آینده پژوهی صحيح در فرهنگ سازی و سرمایه گذاری درست بر آینده سازان ملت هاست.
4. ايجاد ساختاری دقيق و جشنواره ای، پشتیبانی پرهزینه دولت امارات، رقابتی گروهی، مطالعه مرحله ای و گام به گام، جوایز میلیونی، حضور چهره های علمی و مشارکت دادن خانواده‌ها موفقیت اين چالش را به ارمغان آورده و اين دلیلی است بر بهره وری مناسب از راه کارهای نوين و تکنولوژی روز در گسترش مفهوم رشد، توسعه و پیشرفت فرهنگی است.
5. لیکن سوالی که ذهن مخاطب را به تفکر وا میدارد اين است که با وجود صدها دستگاه فرهنگی و علمی در کشور و تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب مبنی بر اهمیت کتاب و کتابخوانی، چرا هيچ طرحی موفق به کتابخوان کردن مردم نشده است? واقعا چرا نتوانستیم مردم را کتابخوان کنيم? آیا وقت آن نرسيده متوجه شويم که راه را اشتباهى طی کرديم و مي کنيم؟
امیر حیدری✍️
  • 30 مهر 1396
  • نویسنده: nashrnet
  • تعداد نمایش ها: 208
  • نظرات: 1
چاپ

1 نظر در مطلب "آشنايي با چالش مطالعه محمد بن راشد حاکم دُبی" ثبت شده است

حسنی

1397/04/10 04:21 ب.ظ

6 میلیارد تومن به پول ایران هر کسی رو وادار به مطالعه می کنه اما خب تو ایران این پولا بین مسولین تقسیم می شه و به دانش آموز نمی رسه دیگه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

تبلیغات